Bilgisayarınızda yüksek ısının giderilmesiBilgisayar yuksek isinin giderilmesi-Simge BilgisayarBilgisayarınız normal çalışması sırasında bile çok ısınıyor ve anakart analiz araçlarıyla incelediğinizde sistem sıcaklığının 50 C’nin üzerine çıktığı gözlemleniyor.


Kuşkusuz bu sorunun nedeni işlemci veya sabit diskiniz olamaz. Genellikle toplama bilgisayarlarda, çok üstün sistem özellikleri görünmesine rağmen kasada kullanılan güç kaynağına dikkat edilmez. Oysa kaliteli bir güç kaynağı, göze hoş gelen kasa tasarımlarından çok daha ucuza mal edilebilir. Satıcılar bu noktayı göz ardı eder ve tasarımı tercih ederler.


Düşük kaliteli güç kaynakları sadece minimum gereksinimleri karşılar ve enerji kaybı üst seviyede gerçekleşir. Bu kayıplar kuşkusuz ısı artışı olarak geri döner. Güç kaynağının fanı ısıyı iletemez ve bu durumda kasa içerisinde sıcaklık artışı kaçınılmaz bir hal alır. Sonuç olarak sistem ısısı hızla artar.


Çoğu zaman kasanın içerisine yerleştirilecek güçlü bir fan için yapılacak yatırım yerine performanslı bir güç kaynağı tercih edilebilir. Böylelikle sistem ısısının düşürülmesinin yanı sıra performans artışı da sağlanır.